Jak se nemá dělat rekonstrukce koupelny

18.12.2019

Byl jsem osloven zákaznicí na doporučení od její kamarádky. Řemeslník nebo jestli chcete "pan všeuměl" neumí obkládat. Chtěla po mě šikovného zedníka, který umí obkládat :)

No abych řekl pravdu tak mi to nedalo a musel jsem si to vše vyfotit. Ani tu nechci na nikoho házet špínu. Berte to jako radu pro nezkušené. 

Prvních 5 fotek jsou ze zakázky kam si nás paní zavolala.

První fotka : kanalizace opřená nijak nepřichycená ke zdi. Kanalizace patří pod rozvody vody nejlépe do středu vývodu. Průměr kanalizace 50mm schvaluji. Voda není v izolaci a je uchycená na hřebíky. Osobní poznámka : pokud budete za pár let měnit roháček tak tu nástěnku z betonu vytrhnete. 

Druhá fotka : rozvod kanalizace pro umyvadlo a pračku v HT 50 je úplně zbytečný. Jsou to vyhozené peníze. Zase to není nijak uchycené a kanalizace se válí na vrutošroubech. Vývod kanalizace pro pračku v HT 50 je taky úplně mimo. Paní tam bude mít nadomítkový sifon. Místo toho aby tam měla podomítkový, který je v dnešní době standardem. Cena se liší cca 80 Kč.      Konstrukce WC je už volba zákazníka. Ale paní nebyla seznámena s jinými moduly. Bohužel tam dostala tu levnější variantu. Osobně dávám pouze Geberit. Je to značka kvality za rozumné peníze. Další co mě při odchodu praštilo do očí jsou trubky od vody. Řemeslník tu použil na teplou vodu trubku s modrým pruhem, která je určena pouze na studenou. Trubky se označují buď sílou stěny a nebo barevným pruhem. Tak aby si to nikdo nemohl splést. Ale tady to řemeslník udělal účelově :) protože trubka s modrým pruhem je úplně všude. Roháčky ty levnější, které za rok ani neotočíte. A ještě tam řemeslník natočil kilometr teflonové pásky. Tu většinou používají domácí kutilové a ne řemeslníci.

Třetí fotka : tady bych maximálně řešil, že není provázaný ytong a lehce mu to letí ale není se čemu divit, když tam má pouze 40cm vodováhu.

Čtvrtá fotka : Zase bez izolace a ještě ve stoupačce kde je větší pravděpodobnost, že studená voda bude rosit. Budíky se řemeslník ani nesnažil uchytit a jen si to podržel drátem :)

Pátá fotka : jak vidíte tak řemeslník to opravdu myslel vážně, že tam izolaci nedá.


Venku jsem se zedníkem počítal kolik vlastně paní mohla ušetřit na téhle levnější práci. Rozdíl navíc je cca 5 - 10 000 Kč. 

Další fotky jsou 6 až 10 jsou z jedné naší rekonstrukce koupelny. Trubky na vodu pouze silnostěné. Konstrukce WC Geberit. Trubky na vodu i kanalizaci zasádrované nebo uchycené na objímky. Bohužel podomítkový sifon na pračku tu je špatně vyfocen. Jde vidět u vodoměrů.


Popřeji všem pevné nervy při rekonstrukci koupelny či bytu. Snad si dáte pozor na řemeslníky co se za ně pouze vydávají :) 
EDIT : 3.1.2020 - paní nemá ještě ani vyzděno. Řemeslník si odjel na hory :D :D :D